Bílé skrvny po fixních rovnátkách - MDDr. Radana Ambrožová - ortodoncie Mohelnice

Přejít na obsah
Bílé skrvny po fixních rovnátkách


Zubní plak je bělavá lepkavá hmota, která je tvořena bakteriemi a produkty jejich metabolismu. V ústech se tvoří neustále, i když člověk nepřijímá potravu. Pokud není zubní plak pravidelně a správně odstraňován, dokáže poškodit zuby i jejich závěsný aparát. Zuby poškozuje tak, že nejdříve uvolňuje minerály ze skloviny, což je vratný proces a pokud se začne se správnou zubní hygienou včas, sklovina se může ,,opravit” tím, že se do ní minerály vrátí. V pozdějších stádiích se na sklovině začínají vlivem úbytku minerálů tvořit bílé skvrny, které mohou být časem při úpravě hygieny méně nápadné, ale nikdy samy úplně nezmizí. Při léčbě fixními rovnátky se na povrch zubů lepí ortodontické zámky a do zámků se přivazuje drátěný oblouk. Celý fixní aparát vytváří další místa, kde se tvoří zubní plak. Když není plak delší dobu správně odstraňován, vytvoří na povrchu zubů bílé fleky. Lze vypozorovat, že fleky nejsou na místech, kde byly připevněny ortodontické zámky, protože pod zámky se plak nedostal a nemohl pod nimi škodlivě působit.
Pokud ani po zlepšení hygieny nedojde k úpravě bílých skvrn na únosnou mez, je možné podstoupit speciální proceduru, při které je možné většinu skvrn odstranit. Více informací najdete u MDDr. Zdeňka Ambrože.
Naším společným cílem by mělo být těmto bělavým skvrnám předcházet, čehož lze docílit pouze výbornou zubní hygienou pacienta s rovnátky a v krajních případech předčasným ukončením ortodontické léčby v zájmu ochrany zdraví zubů.


Ordinační hodiny

Út 13:00 - 16:30
St 9:00 - 12:00
Čt 13:00 - 16:30

Telefon:
739 012 444

E-mail:
info@ambroz-dental.cz


Nádražní 35, 3.patro, Mohelnice, 78985 | info@ambroz-dental.cz | Facebook | www.ambroz-dental.cz | www.rovnatka-mohelnice.cz | www.hygiena-mohelnice.cz
Návrat na obsah