Fixní rovnátka - MDDr. Radana Ambrožová - ortodoncie Mohelnice

Přejít na obsah
Fixní rovnátka


Pomocí fixních aparátů je možno provádět rozsáhlejší posuny zubů a léčbu vad skusu, případně přípravu zubních oblouků před čelistní operací. Nejčastější věk pacienta při léčbě pevnými rovnátky je 11 - 13 let. Terapie v pozdějším období ale není žádnou výjimkou. Věk není při léčbě rovnátky limitujícím faktorem. Při léčbě u dospělých jedinců je třeba zohlednit celkové zdraví pacienta a jeho chrupu, braní některých skupin léků a zubní hygienu, která je pro léčbu fixními rovnátky klíčová. Při spolupráci s odborníky jiných oborů se ale dá spousta překážek v léčbě eliminovat a můžeme zahájit léčbu i u komplikovanějších případů.
Fixní rovnátka se skládají z ortodontických zámků, které se lepí na zuby, a z drátěných oblouků, jež se k zámkům přivazují ligaturami. Drátěné oblouky pak vyvíjejí sílu na zuby a tím je rovnají. Ligatury mohou být kovové nebo elastické (“gumové”) a zpravidla se mění při každé návštěvě, což je okamžik, na který se každý pacient těší, protože si může vybrat ze široké škály odstínů a měnit tak vzhled svých rovnátek.
Při léčbě fixními rovnátky je důležitá dobrá spolupráce pacienta a výborná zubní hygiena. Je třeba opatrnosti při jídle - ukusování tvrdší potravy se s fixními rovnátky nedoporučuje, protože může způsobit uvolnění zámku. Zámek, který není připevněný na zubu, přestává daný zub rovnat. Při častém uvolňování ortodontických zámků dochází ke zbytečnému prodlužování léčby. Při nasazování rovnátek Vám vysvětlíme, jak je potřeba s aparáty jíst, aby k uvolňování zámků nedocházelo a vysvětlíme, jak je potřeba pečovat o chrup s rovnátky, aby se předešlo vzniku bílých skvrn v okolí ortodontických zámků. Při dobré spolupráci bude výsledkem krásný úsměv bez nevzhledných skvrn v okolí rovnátek.
Po skončení ortodontické léčby fixními aparáty se přechází do takzvané retenční fáze. Proč je důležitá? Při léčbě pevnými aparáty dochází ke změně polohy zubů a ke změně závěsného aparátu zubů. Po skončení léčby není okolní závěsný aparát na novou polohu zubů “zvyklý” a pokud by retenční fáze nenásledovala, došlo by k posunu zubů směrem k původní poloze, což znehodnocuje výsledky léčby. Proto se po sejmutí ortodontických zámků lepí na vnitřní stranu dolních (v některých případech i horních) zubů takzvaný fixní retainer. Fixní retainer je drátek přilepený fotokompozitním materiálem a jeho hlavním úkolem je držet zuby na správném místě. Pacientovi retainer nijak nepřekáží. Délka ponechání fixního retaineru je minimálně 2 roky, doporučuje se ale ponechání fixního retaineru i delší dobu, pokud tomu nebrání jiné okolnosti. Zároveň s fixním retainerem se nechávají zhotovit takzvané retenční aparáty, což jsou snímací rovnátka nebo dlahy, která drží zuby na správném místě. Délka nošení se doporučuje rovněž kolem 2 let.

Ordinační hodiny

Út 13:00 - 16:30
St 9:00 - 12:00
Čt 13:00 - 16:30

Telefon:
739 012 444

E-mail:
info@ambroz-dental.cz


Nádražní 35, 3.patro, Mohelnice, 78985 | info@ambroz-dental.cz | Facebook | www.ambroz-dental.cz | www.rovnatka-mohelnice.cz | www.hygiena-mohelnice.cz
Návrat na obsah